Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Największa klęska w historii Lasów Państwowych

Największa klęska w historii Lasów Państwowych

Ekstremalne, osobliwe, niesamowite, groźne... Tymi słowami można opisać zjawiska pogodowe obserwowane na świecie. Także te, które coraz częściej zdarzają się w Polsce.

Ostatnie dni nie należą do najłatwiejszych dla Lasów Państwowych. Przechodzące przez Polskę huraganowe wiatry, tworzące układ typu bow echo i dochodzące do 150 km/h, spowodowały ogromne zniszczenia w wielu nadleśnictwach. Nawałnice, które przeszły z 11 na 12 sierpnia, spowodowały największą klęskę w historii Lasów Państwowych. Straty są ogromne, szacuje się,  że około 79,7 tys. ha lasów wymaga ponownego odnowienia, a ponad 9,8 mln m3 drewna musi zostać uprzątnięte. Najbardziej ucierpiały dyrekcje: toruńska, gdańska oraz poznańska. Największe szkody miały miejsce w Nadleśnictwie Lipusz, gdzie nawałnica zniszczyła 2,3 mln m3 drewna. Gdyby załadowano je na pociąg to miałby on długość od Gdańska do Zakopanego.  Wartość zniszczeń oscyluje w okolicy miliarda złotych.  

 

Czy mamy wpływ na tego rodzaju katastrofy? Co jest przyczyną występowania takich zjawisk klimatycznych? Odpowiedzi możemy poszukać w publikacjach na temat zmieniającego się klimatu. Kiedyś intensywne huragany, trąby powietrzne, nawałnice połączone z gwałtownymi burzami czy też temperatury sięgające 40 st. C, były kojarzone z cyklicznymi zjawiskami pogodowymi jak np. Monsun czy El Nino lub ze słynnymi huraganami jak Gustav, Mitch czy Katrina, występującymi w strefach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Mimo iż anomalie tego typu nie były wcześniej kojarzone z naszą strefą klimatyczną, występują coraz częściej. Powodem jest zwiększające się globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie WWF wynika, że prawie 50% Polaków twierdzi, iż nie ma wpływu na zmieniający się klimat. Aby zweryfikować to stanowisko warto obejrzeć najlepszy film o tematyce ekologicznej z 2017 roku (nagroda GREEN WARSAW) – „Punkt krytyczny. Energia od nowa”. Dokument kompleksowo mierzy się z problemami klimatycznymi i skłania do głębokiej refleksji.  

Lasy Państwowe nie pozostają bierne wobec wyzwań, jakie stoją przed dzisiejszym światem w kontekście klimatu. Pilotażowy projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych zakłada zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy w ramach tzw. działań dodatkowych. Nadleśnictwo Oborniki jest jedną z 22 jednostek zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

 

Źródła:

http://naukawpolsce.pap.pl

http://ziemianarozdrozu.pl

http://tvn24bis.pl

http://www.lasy.gov.pl