Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Od maszyn nie ma odwrotu....

Od maszyn nie ma odwrotu....

Liczba harwesterów w Polsce pozwala pozyskać w Lasach Państwowych około 30% drewna grubego przy założeniu, że jedna maszyna pozyskuje rocznie około 20 000 m3 drewna. W Polsce obserwuje się dynamikę wzrostu ilości pracujących harwesterów. W Europie twierdzi się, że rynek niemiecki, fiński i szwedzki są wysycone.

Końcówka minionego tygodnia w Nadleśnictwie Oborniki przebiegła pod znakiem nowinek technicznych w leśnictwie. Przez dwa dni Firma PONSSE prezentowała w akcji najnowszego
harwestera - model SCORPION. Fantastyczna widoczność, stabilność i komfort sterowania maszyną to najczęściej pojawiające się określenia ze strony operatorów. W spotkaniu uczestniczyli leśnicy oraz przedstawiciele lokalnych zakładów usług leśnych.

Tym razem projektanci PONSSE, którzy osobiście pojawili się w Obornikach, skoncentrowali się głównie na środowisku pracy operatora. Położenie żurawia w pozycji, która absolutnie nie ogranicza widoczności jest unikatowym rozwiązaniem. Dodatkowo wykorzystanie 8 kół i nowego systemu stabilizacji gwarantuje pełną równowagę maszyny podczas nawigacji. To absolutnie nowy kierunek i standard rozwiązań w ergonomii układu kabinowego i pracy operatora - podkreślali przedstawiciele Firmy PONSSE.

Zmechanizowane pozyskanie drewna w Polsce wykazuje dynamiczny rozwój. Około 530 maszyn ścinkowych notowano w Polsce pod koniec 2015 roku. W latach 2008-2016 przybywało 61 maszyn typu harwester rocznie. Niewykluczone, że ostatni huragan, jaki dotknął polskie lasy może przyczynić się do dalszego wzrostu liczby jednostek służących ścince drzew. Ponadto musimy pamiętać o rosnących prognozach pozyskania drewna w Polsce - do 2031 roku będziemy pozyskiwać z naszych lasów ponad 40 mln m3 drewna bez szkody dla ekosystemów. 

Warto wspomnieć, że w naszym Nadleśnictwie rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie zespołu roboczego ds. normalizacji w procesie pozyskania drewna.