Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiersze, żaki i mieroże, czyli o tradycyjnym łowieniu ryb … z leśnikami

Wiersze, żaki i mieroże, czyli o tradycyjnym łowieniu ryb … z leśnikami

Spotkania ze społecznością lokalną to codzienność w zawodzie leśnika. Nie tylko podczas pełnienia obowiązków, ale także – a może przede wszystkim – podczas wydarzeń, które są organizowane cyklicznie i na które jesteśmy zapraszani przez inne podmioty. To świadectwo dobrej współpracy i partnerstwa w regionie.

Pierwszą tego typu imprezę edukacyjną w tym roku przygotowało Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu.  Była to oferta dla zainteresowanych tematyką rybacką, wodną oraz ochroną środowiska. Wiele ciekawostek z wodnego świata prezentował Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Technikum Rybackie w Sierakowie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu. Można było zobaczyć, jak wyglądało średniowieczne gospodarstwo domowe lub spróbować swoich sił w wykonywaniu dłubanki, czyli łodzi zrobionej z wyżłobionego pnia drzewa. Zainteresowani mogli skosztować wędzonych ryb.

 

Dla nas leśników to bardzo dobra okazja do szukania wspólnych płaszczyzn do dyskusji w ramach szeroko rozumianej ochrony środowiska. To także szansa do promowania zrównoważonej gospodarki leśnej pośród lokalnej społeczności. Podkreślenie a wymaga fakt, że "żywe" zasoby naturalne kierują się wspólnymi prawami natury, a wyjaśnianie tych kwestii stanowi swoistą pracę u podstaw.

 

Kolejne imprezy przed nami. Planujemy następne festyny i pikniki rodzinne. Jeśli chcecie wiedzieć gdzie będziecie mogli nas spotkać, koniecznie śledźcie nasz fanpage na facebook’u.